Jak czyścić podłogę drewnianą?

03-03-2022
Jak czyścić podłogę drewnianą?

Drewno jest materiałem, który jest jednocześnie trwały oraz wrażliwy. Wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która sprawi, że zachowa swój nienaganny wygląd przez lata. Nie jest jednak ona pracochłonna oraz skomplikowana. Nie należy się obawiać. Przy zachowaniu kilku ważnych zasad będziemy mogli cieszyć się pięknem drewnianej podłogi przez długi czas.

Codzienna pielęgnacja - mop lub ściereczka z mikrofibry

Czynnikiem szczególnie drażniącym drewniane podłogi jest woda. Warto więc podczas codziennej pielęgnacji używać jej w niewielkich ilościach. Stosowanie lekko zwilżonych ściereczek z mikrofibry pozwoli skutecznie i w bezpieczny sposób pozbyć się zabrudzeń. Aby skutecznie oraz delikatnie zbierać kurz i brud powinniśmy sprzątać bez odrywania mopa od powierzchni. Dzięki temu zebrane drobinki nie będą szorowały po powierzchni podłogi. Po zakończonym zmywaniu powinniśmy dokładnie oczyścić szmatkę z drobinek kurzu i brudu, najlepiej wyprać ją w pralce.

Do codziennego mycia wystarczy użyć jedynie wody. Do gruntownego mycia, raz na jakiś czas, możemy wykorzystać specjalne środki myjące, które przeznaczone są do pielęgnacji drewna. W przypadku używania takich środków, najlepiej zastosować dwa wiadra. W jednym z nich powinna znaleźć się woda z dodatkiem specyfiku, w drugim - czysta woda do płukania szmatki.

Stosowanie tradycyjnego mopa oraz używanie dużej ilości wody może doprowadzić do odkształceń podłogi oraz znacznego uszkodzenia jej powierzchni.

Odkurzanie drewnianej podłogi

Regularne odkurzanie drewnianej podłogi to ważny punk, który ma wpływ na jej wygląd. Drobinki brudu, piasku oraz innych substancji jak np. rozsypana sól kuchenna, przenoszone na naszych nogach, mogą doprowadzić do zarysowań oraz zniszczenia jej delikatnej powierzchni. Odkurzanie jest szczególnie ważne w przypadku posiadania zwierząt domowych, które przenoszą drobinki na swoich łapach. Większość odkurzaczy posiada specjalne końcówki, które przeznaczone są do czyszczenia parkietów. Posiadają one zabezpieczenie w postaci miękkiego włosia. Taka końcówka sprawia, że podłoga nie rysuje się.

Częstotliwość odkurzania powinna być dostosowana do trybu życia w danym domu. W przypadku kiedy posiadamy zwierzęta lub dzieci podłoga będzie wymagała częstszego sprzątania.

Regularna konserwacja podłogi drewnianej

Regularne konserwowanie podłogi jest istotne, jeżeli chcemy zachować jej nienaganny wygląd na dłużej. Używanie specjalnych środków sprawia, że na podłodze tworzy się warstwa ochronna. Dzięki temu samo drewno nie ma styczności lub ma ograniczoną z czynnikami, które oddziałują na nie szkodliwie. Na rynku dostępne są specjalne impregnaty do różnych rodzajów drewna. Zarówno do podłóg które są lakierowane jak i do tych wykończonych woskiem olejnym. Warto zapoznać się z asortymentem i dostosować preparat do rodzaju naszej podłogi. Zaleca się stosowanie specjalnych środków konserwujących minimum raz do roku, najlepiej raz do roku. Dzięki temu podłoga nie matowieje, a jej powierzchnia nie traci właściwości ochronnych.

Uszkodzenia podłogi - jak uniknąć drobnych zarysowań

Przy zastosowaniu kilku prostych rzeczy jesteśmy w stanie zniwelować ryzyko zarysowania drewnianej podłogi. Najważniejsze jest ograniczenie ilości piasku oraz cząsteczek brudu, które mogą się na niej znaleźć. Prostym rozwiązaniem jest zastosowanie wycieraczek przed wejściem. Dzięki temu, przynajmniej część zabrudzeń pozostanie na nich. Warto pamiętać także o zastosowaniu podkładek filcowych pod meble oraz o regularnym przycinaniu pazurów naszym pupilom.