Przełom marca i kwietnia to czas, w którym już na dobre zaczynamy odczuwać nadchodzącą wiosnę. Dni robią się coraz dłuższe i cieplejsze, a co za tym idzie, wielu z nas bierze się za przygotowania do sezonu wiosenno-letniego. Niezbędnym elementem wiosennych porządków jest oczywiście oczyszczenie drewnianego tarasu, który po zimie często jest w nienajlepszym stanie. Jak przygotować drewniany taras na wiosnę? O tym właśnie opowiadamy w dzisiejszym artykule!
O tym, że taras drewniany jest znacznie bardziej wymagający w pielęgnacji czy konserwacji niż tarasy kamienne i betonowe, wiadomo nie od dziś. Drewno jest bowiem materiałem podatnym na oddziaływanie różnego rodzaju czynników zewnętrznych i pogodowych. Na wygląd takiego tarasu niekorzystnie mogą wpłynąć nie tylko promienie ultrafioletowe, których najwięcej jest latem, ale również czynniki atmosferyczne charakterystyczne dla jesieni i zimy.
Czego zatem można się spodziewać, czyszcząc taras po zimie? Przede wszystkim, należy mieć świadomość tego, że drewno „pracuje” pod wpływem zmieniającej się temperatury. Niskie i wysokie temperatury sprawiają, że deski rozszerzają się i kurczą, co sprawia, że wiosną na drewnianej powierzchni mogą pojawić się ubytki. Jeżeli taras nie był odpowiednio zabezpieczony, musimy liczyć się także z uszkodzeniami i pęknięciami, spowodowanymi wodą, która zamarzła pod dostaniu się w strukturę desek.
Powyższe sytuacje na szczęście należą do skrajności. Najczęściej taras po zimie jest po prostu zabrudzony zawilgoconymi liśćmi i ziemią oraz plamy po brudnym, topniejącym śniegu. I to nimi w pierwszej kolejności trzeba się zająć.
Jak w takim razie krok po kroku oczyścić taras i przygotować go na wiosnę? Nasz krótki poradnik pokaże Ci, że przeprowadzenie wszystkich czynności wcale nie jest trudne – o ile oczywiście odpowiednio się do nich przygotujemy.
W pierwszej kolejności należy oczyścić drewniany taras z łatwo usuwalnych zanieczyszczeń. Najłatwiej zrobić to przy pomocy miotły, którą zgarniemy pozostające liście, stare gałązki czy piach. Następnie przechodzimy do wstępnego czyszczenia tarasu wodą – w tym celu można użyć szczotki ze sztywnym włosiem lub myjki ciśnieniowej, przy czym to drugie rozwiązanie będzie zdecydowanie wygodniejsze. W niektórych przypadkach, gdy zabrudzenia znajdują się głęboko w ryflach desek, konieczne może być mechaniczne czyszczenie powierzchni – wówczas najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy.
Kolejnym krokiem jest mycie tarasu z wykorzystaniem specjalnego preparatu do mycia drewnianych tarasów. W ten sposób pozbędziemy się resztek zabrudzeń. Następnie powierzchnię należy spłukać wodą.
Jeżeli taras jest w naprawdę złym stanie, konieczne może być usunięcie starych powłok i uzupełnienie ewentualnych ubytków. W tym celu powierzchnię należy przeszlifować papierem ściernym o ziarnistości 40, a następnie 60-80. Niewielkie ubytki można uzupełnić szpachlą.
Kiedy taras jest oczyszczony i umyty, można przejść do jego konserwacji. W tym celu korzystamy ze specjalnych olejów tarasowych, które zabezpieczają deski przed oddziaływaniem czynników pogodowych i plamami z kawy czy wina, a dodatkowo, zapewniają piękny wygląd. Kiedy taras wyschnie, pozostaje już tylko rozłożenie mebli ogrodowych i cieszenie się słońcem w gronie najbliższych!