Oleje i olejo-woski do podłóg – czym są i jakie są ich zalety?

10-03-2021
Oleje i olejo-woski do podłóg – czym są i jakie są ich zalety?

Drewniane podłogi nieprzerwanie cieszą się w polskich domach ogromną popularnością. I nie ma w tym nic dziwnego. Takie parkiety pięknie wyglądają, a ponadto wnoszą do wnętrza ponadczasową elegancję i ciepłą naturalność. Jeśli jednak chcemy cieszyć się urokliwą i odporną na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych podłogą, musimy zadbać o jej impregnację. Dziś odpowiemy na pytanie jakie zalety mają oleje i olejo-woski do podłóg drewnianych oraz czym się od siebie różnią.

Oleje, czyli klasyka

Oleje do podłóg drewnianych cieszyły się popularnością dziesięć lat temu i cieszą się nią także obecnie. Nie ma w tym nic dziwnego, bo to po prostu sprawdzone i uniwersalne rozwiązanie – nadają się właściwie do wszystkich rodzajów drewna, wzmacniają parkiet i zabezpieczają przed szkodliwym działaniem brudu i wilgoci. A do tego nie tworzą widocznej powłoki na parkiecie i są odpowiednie do ogrzewania podłogowego.

Można by powiedzieć, że powstające na bazie olejów naturalnych i wzbogacone o pigmenty i filtry UV oleje do podłóg drewnianych są rozwiązaniem idealnym. Niestety, nie do końca tak jest. Choć te preparaty mają z pewnością wiele zalet, posiadają także pewne mankamenty. Podłogi olejowane stosunkowo łatwo przyjmują plamy – zwłaszcza te z wszelkiego rodzaju płynów. Ponadto, dość często – średnio raz na kilka miesięcy – wymaga profesjonalnej renowacji i pokrycia kolejną warstwą preparatu.

Olejo-woski do podłóg – interesująca alternatywa

Alternatywą dla olejów są olejo-woski do podłóg drewnianych. Podobnie jak wcześniej wspomniane impregnaty, olejo-woski produkowane są na bazie olejów roślinnych (na przykład lnianych lub sojowych), do których dodaje się woski, takie jak wosk pszczeli. Do ich składu dodaje się często naturalne lub syntetyczne rozpuszczalniki i substancje, które mają poprawić wysychanie.

Olejo-woski do podłóg drewnianych mają podobne właściwości do olejów, ale w przeciwieństwie do nich, tworzą na parkiecie widoczną powłokę. Działanie tego środka opiera się na wnikaniu oleju głęboko w deski i pozostawaniu wosku na powierzchni – dzięki temu podłoga jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne działanie wilgoci. Tutaj jednak też można doszukać się pewnych wad, bo olejo-woski do podłóg drewnianych są jak wszystkie inne wykończenia bardzo podatne na zabrudzenia. Okresowe konserwacje wykonuje się natomiast średnio raz do roku.

Zalety olejów i olejo-wosków do podłóg drewnianych

Jak widzisz, zarówno oleje do podłóg drewnianych, jak i olejo-woski mają swoje zalety i pewne wady. Twoja decyzja o tym, jaką podłogę wybrać, powinna być zatem podyktowana przeanalizowaniem wszystkich plusów i minusów oraz tym, czy chcesz mieć wpływ na ostateczny wygląd parkietu. Oleje zachowują naturalną estetykę desek, natomiast używając olejo-wosku można stworzyć zarówno podłogę matową, jak również błyszczącą.

Mówiąc o olejo-woskach do podłóg drewnianych trzeba jeszcze wspomnieć o dwóch rzeczach. Po pierwsze, zachowują one dobrą odporność wilgoć i zapobiegają one w pewnym stopniu wchłanianiu przez drewno wody. Będą zatem dobrym rozwiązaniem w łazience czy kuchni. Po drugie, olejo-woski raczej nie przyciągają kurzu i przez swoje antystatyczne właściwości są polecane do domów, w których mieszkają alergicy.