Podłogi drewniane od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ parkiet drewniany od dziesięcioleci kojarzy nam się z elegancją, wytrzymałością oraz – nie ukrywajmy – luksusem. Czy wszystkie te zachwyty są adekwatne do jakości takiej podłogi i czy faktycznie warto za nią więcej zapłacić? To postaramy się rozstrzygnąć w poniższym artykule.
Pierwsze podłogi drewniane pojawiły się w baroku. To właśnie w pałacach siedemnastowiecznej Francji po raz pierwszy zaczęto kłaść parkiety drewniane, które już wtedy stały się synonimem prestiżu i ekskluzywności. Wszystkie kawałki takiej podłogi były ręcznie wycinane, oczyszczane i polerowane. Nie trudno wyobrazić sobie, że w takich okolicznościach wyprodukowanie i położenie podłogi było zadaniem czasochłonnym. Naturalny parkiet był zatem produktem, na który mogli pozwolić sobie tylko najzamożniejsi i najwyżej postawieni ludzie.
W siedemnastowiecznej Francji na drewno chuchano i dmuchano. Zdając sobie sprawę z ekskluzywności takiej podłogi, przyjęto zwyczaj o zdejmowaniu lub starannym czyszczeniu butów przed wejściem do pomieszczenia, w którym znajdowała się podłoga drewniana.
Do końca XIX wieku parkiety drewniane były luksusem, na który mogli pozwolić sobie najzamożniejsi. Wówczas jednak zaczęły powstawać pierwsze fabryki wytwarzające podłogi z tego naturalnego materiału. Dzięki temu w kolejnych latach na taki parkiet można było pozwolić sobie już w niemal każdym domu – o ile umiało się posługiwać standardowymi narzędziami. Parkiety drewniane wyszły z salonów, ale prestiż pozostał.
Drewniane parkiety nadal budzą ekskluzywne skojarzenia. I nie ma w tym przesady! Lśniące deski o ciepłej, naturalnej barwie po prostu sprawiają, że każdy salon czy sypialnia od razu nabiera eleganckiego charakteru. Kojarząca się z przytulnością podłoga drewniana może także ocieplić wnętrze, które wcześniej sprawiało wrażenie dość chłodnego.
Wśród zalet parkietu drewnianego musimy wymienić także uniwersalność. Chociaż najczęściej naturalne deski kojarzymy z salonami i sypialniami w tradycyjnym i klasycznym stylu, znajdą one swoje zastosowanie w najróżniejszych pomieszczeniach – i to urządzonych w różnych stylach. Współczesna oferta podłóg drewnianych jest tak szeroka, że bez problemu można znaleźć warianty pasujące do pomieszczeń urządzonych w stylu skandynawskim, loftowym, prowansalskim czy minimalistycznym. Co więcej, gatunki drewna odporne na wilgoć znajdą zastosowanie także w łazience, jadalni czy kuchni.
Mówiąc o atutach tego rozwiązania, nie sposób nie wspomnieć słowem o wytrzymałości – w końcu to w dużej mierze jej podłogi drewniane zawdzięczają swoją sławę. Czy rzeczywiście są tak wytrzymałe jak się mówi? Jak najbardziej – pod warunkiem, że odpowiednio o nie dbamy. Regularna konserwacja, czyszczenie specjalistycznymi preparatami i dbałość o to, by ciężkie do usunięcia zabrudzenia nie leżały na deskach zbyt długo sprawią, że będzie można cieszyć się podłogą przez wiele lat. A nawet jeśli z czasem pojawią się na nie jakieś zniszczenia, zawsze można ją odnowić bez konieczności wymiany – i to także jest duża zaleta!