Czym pomalować meble ogrodowe?

08-08-2023

Meble ogrodowe pozwalają na wyjątkowy relaks w zielonym otoczeniu. Wieczory we własnym ogrodzie należą do najprzyjemniejszych. By jednak meble ogrodowe długo Ci służyły, musisz odpowiednio o nie zadbać. W końcu takie sprzęty są zdecydowanie bardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych niż meble w domu. Czym pomalować meble ogrodowe? Jak je skutecznie zabezpieczyć? Jakie środki sprawdzą się najlepiej? Podpowiadamy!

Czym pomalować meble ogrodowe?

Czym pomalować meble ogrodowe drewniane?

Największą popularnością cieszą się drewniane meble do ogrodu. Pozwalają bowiem na połączenie funkcjonalności i niewielkiej wagi ze stylowym wyglądem. Jednocześnie potrzebują najwięcej pielęgnacji - woda i zmiany temperatur mają na nie większy wpływ niż na przykład na meble plastikowe.

A zatem - czym pomalować meble ogrodowe drewniane, by zapewnić im długą żywotność?

  • lakierem lub olejem: to rozwiązanie dla tych, którym zależy na zachowaniu oryginalnego wyglądu drewna, jego struktury i kolorów. Lakiery i oleje nie zmieniają barw mebli;
  • farbą do drewna: bardzo dobrze kryje i gwarantuje nasycony kolor;
  • lakierobejcą lub bejcą: kryją nieco słabiej niż farba, za to znakomicie eksponują słoje i strukturę drewna, nadając mu wyjątkowy wygląd. 

Malowanie mebli lakierem lub olejem

Olej uznaje się za najprostszy środek do malowania mebli ogrodowych. Charakterystyczne jest to, że nie tworzy na meblach ochronnej powłoki, a wnika w głąb drewna. Wzmacnia je więc od środka i chroni przed rozwarstwieniem. Dzięki temu meble ogrodowe nie powinny pękać.

Do olejowania drewna świetnie nadaje się między innymi środek Maximus Bioil Natural, dostępny w ofercie sklepu Parkiety Pętlak. Ten olej najlepiej nakłada się wałkiem z krótkim włosem lub padem. Nadaje się do wielu rodzajów drewna, zabezpieczy nawet najbardziej chłonne gatunki, jak buk czy sosna. Wówczas trzeba jednak po kilku godzinach powtórzyć olejowanie.

Zazwyczaj meble ogrodowe należy malować olejem co roku. Efekt można jednak wzmocnić za pomocą woskowania, które dodatkowo zabezpieczy powierzchnię mebli. Możliwe jest też wykorzystanie jednego preparatu i tzw. olejowoskowanie - możesz do tego wykorzystać na przykład wosk twardy Anti-Slip półmat OSMO 3088.

Oleje podkreślają rysunek słojów, ale jeszcze lepiej zrobi to lakier. Taki środek tylko w minimalny sposób wpłynie na kolor drewna. Dodatkowo wyrówna niewielkie uszkodzenia na starych meblach. Powierzchnia mebli po lakierowaniu może być błyszcząca, ale możesz też zdecydować się na matowy lakier. Wyjątkowy efekt surowego drewna zapewni Eukula Strato Nature 484, lakier dostępny w sklepie Parkiety Pętlak.

olej do zabezpieczania drewnawosk twardy do pielęgnacji drewnianych mebli       dwuskładnikowy lakier do drewna


https://parkietypetlak.pl/maximus-lios-natural-1-l.html

https://parkietypetlak.pl/osmo-3088-0-75l-wosk-twardy-anti-slip-polmat.html

https://parkietypetlak.pl/strato-nature-484.html


Malowanie mebli farbą do drewna

Czym pomalować meble ogrodowe, by nadać im zupełnie nowy wygląd? Najlepiej właśnie farbą. Możesz wybierać wśród trzech rodzajów, z których każdy daje nieco inny efekt. Musisz tylko pamiętać, by wybrać farbę do użytku zewnętrznego - inaczej efekty szybko znikną, a meble będą się niszczyć.

Farby alkidowe do mebli drewnianych są bardzo trwałe i wysoce odporne na warunki atmosferyczne. Do tego wyróżniają się przystępną ceną, a także elastycznością. Na pomalowanych nią meblach nie będzie widać słojów, powierzchnia będzie błyszcząca.

Farby akrylowe do drewna to więcej opcji na wykończenie powierzchni niż tylko blask. Są jednak nieco mniej trwałe niż farby alkidowe. Jeśli zdecydujesz się na jedną warstwę akrylowego barwnika, słoje nadal będą widoczne. Przy grubszej powłoce nie będzie już widać struktury drewna.

Farby kredowe do drewnianych mebli to rozwiązania najmniej trwałe z wymienionych. Z tego powodu najczęściej używa się ich do malowania dekoracyjnych elementów mebli. Z drugiej strony zapewniają niepowtarzalny efekt, który dobrze uwidacznia słoje. Pozwalają też na wizualne postarzenie mebli, w tym segmencie jest też bardzo duży wybór kolorów.

Malowanie mebli lakierobejcą lub bejcą

Bejca jest środkiem, który w przeciwieństwie do farb wnika w malowane nią drewno. W sklepach znajdziesz szeroki wybór bejc w odcieniach podobnych do kolorów drewna, dzięki czemu możesz wyrównać lub lekko zmienić barwę mebli. Na uzyskanie ciekawych efektów pozwalają choćby bejce do mebli z serii Osmo w sklepie Parkiety Pętlak - do wyboru masz m.in. białą, szarą, jatobę, hawanę, koniak czy czerń.

Malowanie mebli drewnianych bejcą pozostawia matowe wykończenie. Lakierobejca zapewni z kolei satynową powierzchnię. Taki środek nie tylko pięknie eksponuje słoje drewna, ale dba również o zabezpieczenie mebli. Będzie chronić przed blaknięciem i grzybami.

Czym zabezpieczyć meble ogrodowe?

Jak widać, nie wszystkie ze środków do malowania drewna zapewnią mu odpowiednie zabezpieczenie przed zgubnym wpływem warunków zewnętrznych. Dlatego za każdym razem meble ogrodowe trzeba odpowiednio zabezpieczyć i przygotować do malowania.

Przy renowacji mebli należy zwrócić uwagę na stan ich powłoki. Jeśli jest kiepski, trzeba do końca ją zeszlifować i usunąć pył. Podobnie będzie wówczas, jeśli Twoim celem jest olejowanie drewna bądź nadanie mu zupełnie nowego wyglądu. Jeśli chcesz tylko odnowić malowanie tym samym środkiem, co poprzednio, wystarczy zmatowić powierzchnię.

bejca do malowania drewnianych mebli i podłóg                        lakier do mebli drewnianych                  wosk bezbarwny do drewna


https://parkietypetlak.pl/osmo-3501-1l-bejca-olejna-bialy.html

https://parkietypetlak.pl/bona-mega-1l.html

https://parkietypetlak.pl/osmo-1101-wosk-bezbarwny-0-75l.html

Po szlifowaniu czy matowieniu zawsze trzeba jeszcze umyć meble i pozostawić do wyschnięcia. Jeśli chcesz, by były w pełni zabezpieczone przed niszczącymi siłami natury, musisz też uzupełnić wszelkie rysy i ubytki. Służą do tego szpachle naprawcze do drewna - znów świetnym wyborem będą produkty Osmo.

Przed malowaniem mebli konieczne może być też zabezpieczenie ich impregnatem. To niezbędne, jeśli w czasie szlifowania zostało odsłonięte surowe drewno. Po zaimpregnowaniu mebli nadchodzi czas na malowanie farbą, lakierobejcą czy olejem. Ważne, by rozprowadzić na meblach odpowiednią liczbę warstw środka do malowania.

Jeśli Twoje drewniane meble mają długo przetrwać w dobrym stanie, musisz też w odpowiedni sposób je przechowywać. Pamiętaj przede wszystkim o tym, by zabezpieczyć je na zimę - nie powinny wówczas pozostać na zewnątrz.

Podsumowanie: czym pomalować meble ogrodowe, by uzyskać najlepsze efekty?

Efekt malowania mebli ogrodowych z drewna zależy od wykorzystanego środka. Jeśli chcesz zachować maksymalnie naturalny wygląd drewna, zdecyduj się na olejowanie, ewentualnie wykorzystanie lakieru. Słoje i strukturę drewna w ciekawy sposób wyeksponują bejce i lakierobejce. Farby mogą z kolei nadać meblom zupełnie nowy wygląd - do wyboru masz barwniki alkidowe, akrylowe i kredowe.