Jak ułożyć parkiet drewniany?

01-02-2022
Jak ułożyć parkiet drewniany?

Drewniana podłoga od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. I powiedzmy sobie wprost, nie ma w tym nic dziwnego – w końcu drewniane deski nieprzerwanie kojarzą nam się z ponadczasową elegancją, wytrzymałością, szlachetnością i naturalnością, która w wielu wnętrzach jest bardzo pożądana. Pamiętajmy jednak o tym, że na wygląd parkietu drewnianego wpływ ma nie tylko to, z jakiego drewna, będzie ona wykonana, ale również to, jak zostaną ułożone deski. Tym bardziej warto pamiętać o tym, że metod układania desek drewnianych jest kilka. Jakie to metody i jak samodzielnie ułożyć parkiet? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Metody układania podłogi drewnianej

Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, jaką metodę wykorzystać podczas układania podłogi drewnianej. Jest to ważne z tego powodu, że decydując się na konkretną metodę, można uzyskać na podłodze konkretny wzór, a co więcej, powiększyć lub pomniejszyć optycznie pomieszczenie, a nawet „wyrównać” ściany, które nie zachowują idealnie prostych kątów. Pamiętajmy jednak o tym, że im mniejsze jest pomieszczenie, tym prostszy powinien być wzór na podłodze.

Najpopularniejsze metody układania parkietu drewnianego to:

  • cegiełka – najczęściej przyjmuje ona formę regularną, według której deski w dwóch poziomach są przesunięte względem siebie o połowę długości. Ciekawym urozmaiceniem może jednak być również cegiełka nieregularna. Ogólnie rzecz ujmując, parkiet drewniany na cegiełkę jest uniwersalnym rozwiązaniem, które sprawdzi się praktycznie we wszystkich pomieszczeniach i w różnych stylach. Warto zaznaczyć, że w ten sposób deski można ułożyć nie tylko wzdłuż ścian, ale także po przekątnej;
  • jodełka – parkiet drewniany na jodełkę często można spotkać w starych kamienicach. Z pewnością prezentuje się on bardziej efektownie niż cegiełka, ale przez to też nie zawsze będzie dobrze komponował się z wystrojem wnętrza. Jodełkę – pojedynczą, podwójną lub potrójną – lepiej stosować w dużych salonach. Można użyć jej również w celu optycznego „wyrównania” ścian;
  • drabinka – ta metoda polega na układaniu desek naprzemiennie poziomo i pionowo. Wzory drabinkowe również należą do bardziej ozdobnych, dlatego są raczej „zarezerwowane” do przestrzennych salonów.

Wymienione techniki układania parkietu drewnianego należą do najpopularniejszych. Warto jednak zaznaczyć, że poza nimi można spotkać się także z „szachownicą”, czyli układaniu na przemian kilku deseczek poziomo i pionowo, tak, by tworzyły efekt występujących na przemian kwadratów, oraz wzory pałacowe, takie jak tak zwana „przeplatanka”.

Etapy układania parkietu drewnianego

Ułożenie parkietu drewnianego nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Trzeba jednak pamiętać o wyniesieniu z pomieszczenia wszystkich mebli oraz wentylowaniu wnętrza. Kolejne etapy są następujące:

  1. Podziel wnętrze na poszczególne partie, zaczynając kładzenie desek od rogu pomieszczenia, co ułatwi równe układanie desek.
  2. W poszczególnych partiach nakładaj warstwę kleju, a następnie dociskaj klepkę. Pamiętaj o zachowaniu centymetrowego odstępu od ścian.
  3. Po położeniu parkietu na wszystkich partiach podłogi należy wykonać cyklinowanie.
  4. Kolejnym etapem jest dokładne wyczyszczenie parkietu drewnianego, a następnie – olejowanie lub lakierowanie.

To wszystko! Kolejne etapy układania parkietu drewnianego nie są bardzo trudne, niemniej osoby niedoświadczone mogą potrzebować pomocy profesjonalistów.