Wszystkie drewniane elementy, które pozostają na zewnątrz, są narażone na wilgoć i zmiany temperatur. Trzeba je przed nimi zabezpieczyć, a jedną z najskuteczniejszych metod jest olejowanie. W ten sposób zadbasz o konserwację mebli ogrodowych czy podłogi na tarasie, ale nie tylko. Potrzebny Ci będzie jednak odpowiedni olej do drewna na zewnątrz. Na jaki się zdecydować?
Przy olejowaniu drewna na zewnątrz możesz skorzystać z wielu preparatów. Które sprawdzą się najlepiej? Wybraliśmy kilka preparatów, które warto rozważyć w pierwszej kolejności.
Olej tarasowy OSMO 004 Daglezja - zamów tutaj https://parkietypetlak.pl/osmo-004-daglezja-0-75l-olej-tarasowy.html
To olej produkowany na bazie naturalnych olejów roślinnych - słonecznikowego i sojowego. Charakteryzuje się głębokim wnikaniem w olejowane powierzchnie. Reguluje poziom wilgoci drewna i zapobiega reakcjom związanym ze zmianami tego parametru, takim jak kurczenie się i pęcznienie drewna.
Jednocześnie ten olej tarasowy nie zatyka porów drewna. Powierzchnia po olejowaniu jest gładka, łatwo ją pielęgnować. Przede wszystkim jednak tak potraktowane drewno nie chłonie wody, nie wnika do niego również brud. Olej tarasowy nadaje się do wielu rodzajów drewna. Wydajność preparatu to 18 m2/l. Znakomicie sprawdzi się zwłaszcza na podłogach tarasowych, balkonowych i innych odsłoniętych powierzchniach.
Daglezja jest kolorem plasującym się między ciemnym a jasnym, pośrodku palety brązów. Ten produkt to jej stonowany odcień. Ten i inne kolory oleju tarasowego Osmo znajdziesz na https://parkietypetlak.pl/manufacturer/osmo.
Olej tarasowy OSMO 430 antypoślizgowy - zamów tutaj https://parkietypetlak.pl/osmo-430-antyposlizg-2-5l-olej-tarasowy-bezbarwny-probka.html
To również produkt wykonany na bazie naturalnych olejów roślinnych. Podobnie jak opisywany wcześniej olej Osmo 004 Daglezja, również i olej antypoślizgowy redukuje pęcznienie i kurczenie się drewna. Po olejowaniu na drewnie tworzy się mikroporowata powłoka. Chroni przed wilgocią, ale też nie pęka ani się nie rozwarstwia. Do tego w jego składzie są substancje, które chronią drewno przed rozwojem pleśni i grzybów.
Najważniejszym wyróżnikiem tego oleju są jednak jego właściwości antypoślizgowe. Zawdzięcza je specjalnemu, organicznego dodatkowi adhezyjnemu. Olej antypoślizgowy powinien być stosowany na drewno barwione powłoką pigmentową. Sprawdzi się na egzotycznych drewnach, takich jak bangkirai, daglezja czy teak, ale również na elementach z modrzewia oraz sosny.
Warto stosować go przede wszystkim na wszelkiego rodzaju deskach podłogowych, które są ulokowane na zewnątrz - na tarasach, podestach czy balkonach. Poprawia bezpieczeństwo użytkowania gładkich powierzchni, ale ogranicza też poślizgi na powierzchniach rowkowanych i strukturyzowanych.
To olej bezbarwny, który nie wpływa na wygląd olejowanych powierzchni. Wyróżnia się wydajnością na poziomie 24 m2/l.
Lazura olejna do ochrony drewna Osmo 732 Jasny Dąb - zamów tutaj https://parkietypetlak.pl/osmo-732-2-5l-lazura-do-fasad-jasny-dab.html
To kolejny środek, który barwi i chroni drewno jednocześnie. Lazura olejna powstaje z naturalnych olejów roślinnych. Dzięki temu głęboko wnika w drewno i podtrzymuje jego elastyczność. Jednocześnie pokrywa drewno mikroporowatą, hydrofobową powłoką. Podobnie jak wcześniej przedstawione środki, zapobiega kurczeniu i pęcznieniu drewna.
Jednocześnie jednak lazura pozwala drewnu oddychać. Do tego poprawia wygląd olejowanych nią elementów. To preparat, który barwi transparentnie. Co to oznacza? Po nadaniu drewnu koloru nadal doskonale będzie widać jego słoje.
Lazura olejna Osmo świetnie nadaje się do wiat i elewacji, a także pergoli i mebli ogrodowych, jak również drewnianych drzwi czy okiennic. Jest bardzo wydajna - litrem preparatu można pokryć aż 26 m2.
Olejowanie jest jedną z najprostszych metod konserwacji drewna. Olej nakłada się podobnie jak farby i lakiery. W przeciwieństwie do nich nie tylko barwi on jednak powierzchnię drewna, ale także chroni ją i wnika w jego strukturę. Olejowanie pomaga zabezpieczyć także domowe podłogi, ale do prac na zewnątrz trzeba wybrać odpowiedni produkt, który zapewni jeszcze wyższą odporność.
Oleje do drewna na zewnątrz można podzielić na dwie główne kategorie - wodne i rozpuszczalnikowe. Mają nieco inne właściwości, a wybór preparatu powinien być dopasowany do rodzaju malowanych elementów. Przede wszystkim do stopnia ich eksploatacji.
Wodny olej do drewna na zewnątrz nadaje się do nieco mniej intensywnie używanych przedmiotów. Sprawdzi się też na powierzchniach, które są dodatkowo zabezpieczone przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Wodne preparaty mają nieco mniejsze właściwości ochronne, ale za to szybciej wysychają. Do tego w trakcie malowania wydziela się zdecydowanie mniej nieprzyjemnego zapachu, są też zdrowsze dla ludzi i środowiska.
Rozpuszczalnikowe oleje do drewna głębiej wnikają zaś w strukturę olejowanego elementu. Dzięki temu ochrona drewna będzie trwalsza i dokładniejsza. Oleje rozpuszczalnikowe nadają się zarówno do drewna rodzimego, jak i gatunków egzotycznych. Zabezpieczą je przed wilgocią oraz działaniem promieni słonecznych. Tak olejowane drewno nadaje się nawet do intensywnej eksploatacji. Minusem może być fakt, że schnie nieco dłużej niż olej wodny. A do tego wyróżnia się nieprzyjemnym, silnym zapachem, który ustaje dopiero po pełnym wyschnięciu.
Kiedy stosować olej wodny, a kiedy rozpuszczalnikowy? Ten pierwszy sprawdzi się na meblach ogrodowych oraz wszelkich zadaszonych powierzchniach. Z kolei oleje rozpuszczalnikowe można z powodzeniem stosować na podłogach często użytkowanych, nieosłoniętych tarasach, drewnianych elementach elewacji itp.
Kiedy decydujesz się na olej do drewna na zewnątrz, możesz wybierać spośród różnych kolorów. Najlepiej dobierać je do oryginalnego koloru drewna. O ile gatunek drewna nie ma większego wpływu na wybór rodzaju oleju - większość to uniwersalne preparaty - o tyle kolor już tak. Dzięki stonowanym odcieniom oleju dopasowanym do naturalnej barwy drewna można podkreślić jego wygląd i wydobyć pełnię koloru.
Równie dobrze dzięki olejowi możesz jednak zmienić barwę drewnianej podłogi czy mebli. By osiągnąć taki cel, musisz wybrać olej, który dobrze kryje powierzchnię. Nadają się do tego zwłaszcza ciemne oleje - dostępne są nawet czarne. Inna możliwość to użycie bezbarwnego oleju, który w żaden sposób nie wpłynie na wygląd drewna.
Przed zakupem oleju do drewna na zewnątrz warto również zwrócić uwagę na jego wydajność. To od niej zależy, ile preparatu trzeba będzie kupić do olejowania konkretnej powierzchni. Wydajność oleju może wahać się od 10-12 do ponad 20 metrów kwadratowych na litr. Ten parametr warto sprawdzić przy szacowaniu kosztów konserwacji drewnianych elementów.
Przy wyborze oleju do drewna na zewnątrz trzeba wybrać między preparatami wodnymi i rozpuszczalnikowymi. Bardziej kompleksową ochronę zapewniają te drugie. Do tego należy zwrócić uwagę na dobór koloru oleju do drewna, a także jego wydajność. Sprawdzoną opcją są produkty Osmo, zwłaszcza oleje tarasowe i antypoślizgowe, a także lazura olejna do ochrony drewnianych powierzchni.