Listwy przypodłogowe. Jaką pełnią rolę i jak dobrać je do swojej podłogi?

12-08-2022

Montaż listew przypodłogowych zwykle jest zwieńczeniem remontu. Nie warto na sam koniec zaprzepaszczać trudu wniesionego w to przedsięwzięcie, działając opieszale i nie skupiając się nad ich dokładnym wyborem i montażem. Takie działanie może przynieść opłakany efekt, rzutujący na wygląd całego wnętrza. Aby wiedzieć, co wybrać, najpierw należy dobrze poznać ich funkcje. Poniżej cenne wskazówki, które mogą Ci w tym pomóc.

Listwy przypodłogowe. Jaką pełnią rolę i jak dobrać je do swojej podłogi?

Montaż listew przypodłogowych zwykle jest zwieńczeniem remontu. Nie warto na sam koniec zaprzepaszczać trudu wniesionego w to przedsięwzięcie, działając opieszale i nie skupiając się nad ich dokładnym wyborem i montażem. Takie działanie może przynieść opłakany efekt, rzutujący na wygląd całego wnętrza. Aby wiedzieć, co wybrać, najpierw należy dobrze poznać ich funkcje. Poniżej cenne wskazówki, które mogą Ci w tym pomóc.

Duży efekt małą listwą

Listwy ze względu na małe gabaryty są mniej wyeksponowane na tle całego pomieszczenia, tym bardziej że znaczna ich część jest zasłonięta na przykład meblami. Dlatego nie zawsze ich oczywistą  funkcją jest nadawanie pomieszczeniom estetycznego wyglądu. Tak naprawdę mogą w piorunujący sposób zmienić nieciekawy pokój, nadając mu wyrazistości.                                                                Listwy tego samego koloru co podłoga wizualnie powiększają pomieszczenie. Efekt jest tym okazalszy, im są one wyższe. Jednak do znacznego zwiększania ich wysokości trzeba podchodzić ostrożnie, bo taki zabieg powoduje optyczne zmniejszanie ścian. Jest to bezpieczniejsze dla jaśniejszych odcieni. Rozwiązanie z ciemną listwą i podłogą może przynieść przytłaczający efekt.

Ochrona przed uszkodzeniami i wodą

Listwy przypodłogowe nadają kątom w pomieszczeniu łagodniejszy wygląd, co oprócz estetycznego akcentu stanowi ułatwienie przy dokładnym sprzątaniu na przykład mopem. Tym bardziej że nie musisz uważać tak bardzo na chlapanie wodą czy pobrudzenia ścian. Listwy spełniają funkcję zabezpieczającą ściany przed porysowaniami i wszelkimi wgnieceniami –  stanowią barierę ochraniającą przy przesuwaniu mebli czy innych przedmiotów.

Listwa przypodłogowa niejedno ukryje

Listwa dzięki swojej długości i kształtowi idealnie nadaje się do ukrywania przewodów. Czy jest ona z drewna, czy z MDF-u ma specjalnie wyfrezowany rowek z tyłu, w którym w łatwy sposób można rozprowadzić okablowanie. Jeszcze bardziej dogodne są listwy z PCV, gdzie technologia umożliwia wykonanie zagłębień z przodu pod przewody i przykrywanie ich wąską listwą na wcisk.

Listwy przypodłogowe LED

Pojawienie się na rynku tańszego oświetlenia w postaci LED otworzyło szereg możliwości wykorzystania go także w świecie listew przypodłogowych, co nadaje pomieszczeniu nowoczesny charakter. Należy jednak pamiętać, aby robić to wszystko ze smakiem, bo łatwo przejść cienką granicę pomiędzy dopuszczalnym, świadomym akcentem, a kiczem. LED-y możemy sami montować poprzez frezowanie otworów albo kupić już gotowe rozwiązania.

Ukrywanie dylatacji

Na koniec jedna z podstawowych funkcji listew, czyli zakrywanie przestrzeni pomiędzy podłogą a ścianą zwaną dylatacją. Jest ona potrzebna, dlatego że drewno wchłania wodę –  szerokość podłogi ulega zmianie na skutek temperatury i wilgotności. Wolny odcinek przestrzeni zapobiega pęcznieniu podłogi, wybrzuszeniom i pęknięciom.

Jakie listwy do podłogi?

Materiał

Rozróżniamy listwy przypodłogowe z drewna naturalnego, z tworzywa sztucznego najczęściej z PCV oraz z MDF-u. Te pierwsze prezentują się najbardziej okazale wraz z podłogą z tego samego materiału. Listwy z tworzywa sztucznego najmniej oddają charakter drewna i ich imitacja daleka jest od doskonałości, ale za to cena bardzo bliska kieszeni. Pomiędzy tymi rozwiązaniami jest materiał MDF, czyli płyta pilśniowa pokryta naturalnym drewnem (fornirowanie) albo wzorem (foliowanie), bądź lakierowana. Opcją najbardziej odporną na uszkodzenia są listwy wykonane ze stali nierdzewnej albo z aluminium. Ostatnie materiały odnajdują swoje zastosowanie we wnętrzach minimalistycznych, a także w biurach i warsztatach.

Różnorodność kolorystyczna

Należy trzymać się zasady, aby kupować parkiet i listwy z jednego źródła. Jeśli nie jest to możliwe i chcesz mieć podłogę z dębu, buku, jesionu to sprawa jest prosta. Masz pewność, że zakupione drewniane listwy z takiego samego drzewa pod względem kolorystycznym nie będą znacznie się różnić. W przypadku egzotycznych materiałów sytuacja się komplikuje, bo jeśli zakupisz listwy od innego producenta niż parkiet, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo niedopasowania kolorystycznego. Szereg rozwiązań dają nam listwy PCV, ale należy pamiętać, że pod względem estetycznym i ozdobnym są daleko za drewnem, wybija się niestety ich sztuczny charakter.

Dopasowanie listew do innych elementów pomieszczenia

Interesującym pomysłem jest zakup specjalnych listew do malowania, dzięki czemu możemy uzyskać na nich dowolny kolor na przykład ten sam co na ścianie. Także możesz popracować nad doborem listew pasujących do tak zwanej stolarki wewnętrznej, czyli do framug drzwi i okiennic. Wtedy wszystkie listwy mogą ożywić pomieszczenia i stać się ciekawym, wyrazistym dopełnieniem.

Oryginalne rozwiązania

Jeśli chcesz, to porzuć zamysł dopasowywania listew do podłogi czy ścian i wymyśl ich oryginalny kolor. Zdobywasz nieograniczoną dowolność, tylko tak samo jak w przypadku LED-ów pomysł musi być świadomy. Jeśli wybierzesz jaskrawy kolor, to w danym pomieszczeniu należy porozmieszczać dodatki w tym samym odcieniu.

Dobrze wykorzystana listwa może być wyrazistym akcentem domu. Daje dużo możliwości, jest jak przyprawa nadająca wyjątkowego smaku. Oprócz wartości wizualnej ukrywa to co brzydkie, ale bardzo potrzebne. Staje na drodze wielu przeszkodom, ale Ty nie miej żadnych barier i nie szukaj prostych rozwiązań, ale tych najlepszych!