Drewno jest pięknym materiałem, także łatwo poddającym się obróbce. Podłoga wykonana z takiego budulca broni się sama. Niemniej jednak ma ona swoją cenę i nie każdy chce ponosić wysokie koszty. Rynek nie znosi próżni, dlatego pod kątem takich klientów powstały podłogi warstwowe.
Drewno jest pięknym materiałem, także łatwo poddającym się obróbce. Podłoga wykonana z takiego budulca broni się sama. Niemniej jednak ma ona swoją cenę i nie każdy chce ponosić wysokie koszty. Rynek nie znosi próżni, dlatego pod kątem takich klientów powstały podłogi warstwowe.
Jego walory estetyczne są nie do pobicia. Dobra impregnacja umożliwia używanie go praktycznie w każdym pomieszczeniu. Podłogę drewnianą można zastosować nawet w łazience czy kuchni. Może być wykonana w formie desek, klepek i mozaiki. Układaniem drewna litego zajmują się fachowcy z odpowiednim doświadczeniem.
Dzięki przyklejeniu do podłoża nie ma efektu stukania podczas chodzenia nawet w obcasach. Co prawda podłogi drewniane są podatne na zarysowania i uszkodzenia w większym stopniu niż podłogi sztuczne, natomiast powiedzmy sobie szczerze - żadna inna podłoga nie zastąpi drewna. Co więcej podłogi drewniane można poddać procesowi renowacji, dzięki czemu w każdej chwili możemy zmienić system wykończenia, kolor, itp.
Jednak Trzeba pamiętać, że częstotliwość cyklinowania ma swoje ograniczenia, oraz że jest to proces głośny i uciążliwy. Lepiej zadbać o jakość drewna, unikając butów z piaskiem oraz brudnych łap psów. Należy się także pochylić nad regularną konserwacją w postaci nanoszenia specjalnych środków impregnujących.
W przypadku drewna litego istnieją różne jego klasy. Najwyższą jest klasa pierwsza, która nie dopuszcza żadnych sęków i pęknięć, nie występuje biel, barwy są naturalne, natomiast słoistość jest różnorodna.
Lite drewno w trakcie produkcji wymaga dużego nakładu pracy. Przede wszystkim trzeba sobie uzmysłowić, jak bardzo długi jest okres wzrostu drzewa. Dlatego zaporowa cena reguluje wycinkę oraz daje możliwość odbudowy drzewostanu.
W związku z tym powstały tańsze rozwiązania imitujące prawdziwą podłogę drewnianą, a mianowicie drewno trójwarstwowe. I faktycznie wizualnie na pierwszy rzut oka niczym się one nie różnią. Rozbieżności widać głównie w grubości, bo drewno lite jest zazwyczaj grubsze. Podłoga trójwarstwowa składa się z warstw kilku milimetrowych. Pierwsza z nich jest prawdziwym drewnem, ale w postaci cieniutkiej warstewki. Kolejna powierzchnia jest wykonana z drewna tańszego na przykład świerkowego ułożonego w formie pasków w kierunku poprzecznym do warstwy głównej. Trzecia zwykle jest tym samym materiałem, ale położonym tym razem wzdłuż albo może być w postaci łuszczki świerkowej – jednolitego materiału.
Pierwsza warstwa nadaje estetyki, natomiast następne odpowiadają za strukturę. Takie podłogi ze względu na cienką warstwę można cyklinować zazwyczaj mniej razy niż podłogi lite.
Walory litego drewna są niezaprzeczalne. Widać jego prawdziwą wartość i urzekającą naturalność. Jednak może nie zawsze warto wydawać pieniądze na coś, co jest najdroższe. Przecież pośrednie rozwiązanie nie jest najgorsze. Do zwolenników takiego podejścia przemówi z pewnością podłoga trójwarstwowa. Jest to solidna i dobrze sprawdzająca się opcja, która ucieszy oko niejednej osoby. Daje ona szeroki wachlarz kolorów i wyboru.
Każda decyzja jest najlepsza, jeżeli klient dokona jej świadomie.
Parkiety Pętlak to markowe podłogi z drzewa litego, trójwarstwowego oraz winylu. Szeroki asortyment zadowoli każdego klienta.