Drewniane podłogi kojarzymy z elegancją, naturalnością i po prostu dobrym gustem. Jednak deska desce nierówna – nie wszyscy wiedzą, że podłogi z drewna mogą być bardzo różne. W ostatnich latach niezwykle dużą popularnością cieszą się podłogi drewniane warstwowe. Czym one są i jakie mają cechy? Między innymi na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
Deska warstwowa – doskonała alternatywa dla tradycyjnej podłogi
Zanim opowiemy o zaletach i charakterystyce desek drewnianych warstwowych, należy odpowiedzieć na pytanie, czym w ogóle one są. Podpowiedź daje nam już sama nazwa – tak jak ona wskazuje, deski warstwowe wykonane są z trzech (nieco rzadziej dwóch) warstw drewna. Przekrój takiej deski prezentuje się następująco:
- warstwa górna – wytwarzana jest z wysokiej jakości drewna szlachetnego krajowego lub egzotycznego. Wśród naszych rodzimych gatunków królują dąb i jesion, a wśród egzotycznych – merbau czy teak. W gruncie rzeczy panuje tu jednak duża dowolność.
- warstwa środkowa – najczęściej rolę tej warstwy pełni warstwa z drewna lub też sklejki cienka listewka, łącząca warstwy dolną i wierzchnią;
- warstwa dolna – ta warstwa wytwarzana jest najczęściej z wysokogatunkowej sklejki lub drewna niższej jakości, którego jedynym warunkiem jest odpowiednia, mocna struktura. Grubość takiej deski wynosi zazwyczaj około 15 mm.
Podłogi drewniane warstwowe są bardzo estetyczne i przytulne – w zależności od gatunku drewna i sposobu wykończenia (mogą być pokryte lakierem lub olejem) nadają wnętrzu charakteru klasycznego i tradycyjnego, lub wręcz przeciwnie – bardzo nowoczesnego, minimalistycznego.
Jakie cechy mają deski warstwowe?
Jednak deski warstwowe z drewna mają zalety nie tylko estetyczne. Opisując je, należy skupić się także na innych aspektach.
- Podłoga warstwowa z drewna jest od razu wykończona – w przeciwieństwie do desek z drewna litego, podłoga warstwowa jest gotowa do użytku od razu po założeniu.
- Deski warstwowe są proste w montażu – może być to tak zwana podłoga pływająca, więc nie trzeba ich przyklejać do podłoża (choć, oczywiście, istnieje taka możliwość).
- Deska drewniana warstwowa jest prosta w pielęgnacji – do utrzymania podłogi w czystości wystarczy szczotka z miękkim włosiem i wilgotna ścierka, nasączona odpowiednim preparatem - zupełnie jak w przypadku drewnianych podłóg litych.
- Deski warstwowe można odnawiać – chociaż, jak wspomnieliśmy, takie deski mają odpowiednie wykończenie, w razie potrzeby można je cyklinować i lakierować. Tu pamiętajmy jednak o tym, że zależy to od grubości warstwy użytkowej, która w zależności od deski może być różna.
- Podłoga jest wytrzymała – tu oczywiście wiele zależy od wybranego gatunku drewna, niemniej z uwagi na specjalne systemy łączenia warstw podłoga warstwowa ma dużą odporność na ścieranie i jest wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne.
- Takie deski mają znakomite przewodnictwo cieplne – dużą zaletą podłogi warstwowej jest fakt, że znakomicie przewodzi ciepło. Z tego powodu będzie ona znakomitym wyborem do pomieszczeń wyposażonych w ogrzewanie podłogowe wodne.
Jak widzisz, podłogi warstwowe drewniane mają wiele zalet i praktycznie wszędzie mogą być dobrym rozwiązaniem. Panele warstwowe kupisz między innymi w naszym sklepie parkietypetlak.pl.