Woski do pielęgnacji drewna – jakie są ich zalety?

10-12-2021
Woski do pielęgnacji drewna – jakie są ich zalety?

Elegancka, lśniąca dębowa podłoga czy drewniane, zdobione meble z pewnością mogą stać się wizytówką każdego salonu czy sypialni. Jeśli jednak chcesz cieszyć się drewnianym wyposażeniem wnętrza przez wiele lat, musisz zadbać o odpowiednią jego konserwację. Wśród środków do drewna dużą popularnością cieszą się specjalne woski do pielęgnacji drewna. Jakie są ich zalety i kiedy najlepiej się sprawdzają? Na te pytania odpowiadamy poniżej!

Wosk do drewna – co to jest?

Woski do drewna to produkty do renowacji oraz pielęgnacji różnego rodzaju powierzchni drewnianych. Stosuje się je zarówno do wykonanych z drewna parkietów, jak również do mebli, ozdób czy elementów wykończeniowych.

Pierwotnie wosk do pielęgnacji drewna produkowano z wosku pszczelego. Obecnie jednak do wosku pszczelego dodaje się także woski roślinne oraz mineralne. Dodatkowymi składnikami są także rozpuszczalniki, które poprawiają konsystencje wosku (na przykład alkohol etylowy lub terpentyna) oraz pigmenty, które nadają woskowi pożądaną barwę. Najczęściej woski do pielęgnacji drewna mają postać pasty lub kremu, ale można kupić również preparaty o konsystencji płynu, kostki czy olejowosku.

Jak działa wosk do drewna?

Najpopularniejszym środkiem do konserwacji drewna bez wątpienia jest lakier, który tworzy na powierzchni specjalną powłokę, zwiększającą odporność drewnianego elementu na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych. Woski do drewna nie tworzą tak wyraźnej powłoki, a wnikają głęboko w strukturę drewna, zostawiając na powierzchni delikatny „film” woskowy. Dzięki temu możemy je stosować nawet w mocno obciążonych powierzchniach domowych, lub też średnio obciążonych powierzchniach komercyjnych.

Warto jednak pamiętać o tym, że woski do pielęgnacji drewna – choć nie zabezpieczają powierzchni od zewnątrz tak, jak lakiery – również mają swoje zalety.

Woski do drewna – zalety

Dużą zaletą woskowania powierzchni drewnianych jest fakt, że możemy je przeprowadzić samodzielnie – i to bez szczególnego przygotowania. Jest to metoda szybka, stosunkowo tania i wygodna. Nie potrzeba do tego pomocy fachowców.

Woski wyglądają bardziej naturalnie niż powierzchnia lakierowana. Woski do drewna można kupić w różnych odcieniach, dzięki czemu łatwo można nadać antykom inny wygląd i sprawić, że będą się prezentowały jeszcze bardziej okazale. Woskowaniem możemy także zamaskować drobne rysy i niewielkie ubytki. Wosk zapewnia również delikatny, miły dla oka połysk.

Warto też zauważyć, że woski nie przyciągają kurzu, dlatego pokryte nimi powierzchnie drewniane są mniej narażone na osadzanie się na nich brudu. Jest to szczególnie istotne w przypadku ram i elementów dekoracyjnych znajdujących się wysoko na ścianie.

Podsumowanie

Oczywiście, woski do pielęgnacji drewna nie są produktami idealnymi i mają swoje mankamenty. Największą wadą jest z pewnością stosunkowo łatwe ścieranie się tych preparatów (w stosunku do lakierów), co sprawia, że niezbyt dobrze nadają się one do powierzchni intensywnie eksploatowanych w warunkach komercyjnych. W warunkach domowych będą idealnym rozwiązaniem dla osób chcących uniknąć powierzchni lakierowanych, a jednocześnie mieć podłogę w delikatnym lub pełnym połysku. Do antyków, drewnianych ram, elementów wykończeniowych wnętrza i drewnianych dekoracji – jak już wspomnieliśmy, również nadadzą się jednak idealnie!